EPF
Awatar użytkownika
By mojzesz
#215806
Witajcie,

Mojżesz Mod został ukończony.

Oto główne założenia projektu:
-regulowane napięcie wyjściowe (sterowanie PWM skok co 1%)
-zasilanie z jednego lub dwóch ogniw
-sterowanie za pomocą jednego przycisku
-możliwość blokady przycisku
-informowanie o trybie pracy i ustawianiach za pomocą diody RGB umieszczonej pod przyciskiem


Tryby pracy:
1) Tryb palenia - włącza się automatycznie przy przytrzymaniu przycisku kolor diody informuje o nastawionym zgrubnym wypełnieniu
2) Tryb nastaw PWM - 3 x szybki klik
3) Tryb blokady - włączenie 5 x szybki klik, wyłączenie 5 lub więcej szybkich klików

Tryb nastaw:
-3 x szybki klik
-dioda świeci na kolor biały czekając na naszą reakcję
-jedno kliknięcie podnosi PWM o 10%
-kolory diody zmieniają się skokowo od barwy zimnej do ciepłej po każdym kliku
-czekamy na akceptację - dioda mruga na biało - ustawienia zgrubne zapisane
-dioda ponownie świeci na biało
-dalej to samo co przy ustawieniu zgrubnym tylko ustawiamy skok co 1%

Czyli najpierw ustawiamy zgrubnie np 40% w drugim etapie dokładne dopełnienie np 6% co daje łącznie PWM o wypełnieniu 46%.
Oto jak wyglądają wybrane kolory w modzie:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Gdy zasilamy moda tylko z jednego ogniwa, układ oczywiście działa poprawnie, PWM dalaj ustawiamy w pełnym zakresie lecz napięcie szczytowe jest o połowę mniejsze (procenty są wtedy w odniesieniu do jednego ogniwa)

Zasilanie działa stabilnie praktycznie do samego końca akumulatora. Pod koniec moc znacząco spada i jest to sygnałem do wymiany baterii. Mod pozwala na wapowanie praktycznie każdego typu atomizera / kartomizera (ograniczeniem jest tylko body i gwint). Doskonale sprawdza się zarówno przy atomkach HV jak i big kartomizerach. Sporo sprzętu ożywa gdy podbije się trochę napiecia, z drugiej strony możemy łatwo pozbyć się zbyt szybkiego odparowania liquidu z grzałki przez obniżenie napięcia. Mod przeznaczony jest raczej dla wapujących trochę dłużej, robiłem go przede wszystkim pod siebie, jest w nim to czego potrzebowałem a czego nie miałem.

Na daną chwilę (2 marzec 2011) brak jest zabezpieczenia antyzwarciowego i plus zasilania prowadzony jest obudową

Fotki elektroniki (wersja dla IHM by darekz):

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Dla zainteresowanych:
Koszt modułu to ok 100zł, montaż w głowicy przez nas. Wstępnie zaczniemy od połowy marca.
Aktualnie montaż sterownika jest sprawdzony w IHM by darekz.
Docelowo ma być dostępny jeszcze dla INDU i hybrydy.
Ostatnio zmieniony 02 mar 2011, 20:12 przez mojzesz, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
By DELL
#215835
Powodzenia życzę , aby Cię zmobilizować powiem krótko nie uda Ci się tego zrobić bo jak zrobisz to .......................................................
Powodzenia
Ps Czekam na przykłady praktyczne , zmontowane układy a nie na teorie i wywody teoretyczne
Awatar użytkownika
By ubs
#215970
Abaddon84 pisze:Jeśli coś to chętnie zostanę Beta Testerem :P


Prosze sie nie pchac i isc na koniec kolejki :lol:
Awatar użytkownika
By mojzesz
#215973
Teraz siedzę nad softem, aby to jakoś sprawnie i intuicyjnie chodziło. A co do testów...
Jak to zacznie działać to zapraszam na Trójmiejskiego spota ;)
Awatar użytkownika
By analog3
#215979
mojzesz pisze:Teraz siedzę nad softem, aby to jakoś sprawnie i intuicyjnie chodziło. A co do testów...
Jak to zacznie działać to zapraszam na Trójmiejskiego spota ;)

Musialbym cala Polske przejechac ,ale .............jak bedzie dzialac- przyjade-powodzenia...
Awatar użytkownika
By PucH2
#215996
Schematu jak i softu do mikrokontrolera będzie się można spodziewać ? Czy tylko tak wzrokowo fotki będziemy oglądać :P
Awatar użytkownika
By analog3
#216004
PucH2 pisze:Schematu jak i softu do mikrokontrolera będzie się można spodziewać ? Czy tylko tak wzrokowo fotki będziemy oglądać :P

No ja mysle ,ze bedziemy............uzywac-testowac.............
Awatar użytkownika
By mojzesz
#216010
PucH2 pisze:Schematu jak i softu do mikrokontrolera będzie się można spodziewać ? Czy tylko tak wzrokowo fotki będziemy oglądać :P

Pewnie go osobiście zobaczysz, może wpadnę jak wszystko pójdzie dobrze, jakąś wymiankę się zrobi.

Schematów wiele nie będzie, co do wsadu... teraz już widzę że attinka 13 to za mało, a w asm jakoś pisać mi się nie chce, padnie pewnie na 2313. Ładowanie będzie jak coś na max1811 (scalak trochę drogi). Szaleć nie mogę bo to malutkie musi być, wszystko w smd. Ciekaw jestem jaki tego koszt wyjdzie. uC podrożały jak cholera, żeby to za attiny 12zł płacić....

Z tego co liczyliśmy sam PWM bez nastawu to jakieś 20zł ale to na ne555. I tu mam pytanie, chcecie taki układ do modów?
Praktycznie zero grzebania a efektem jest PWM taki jak w eGo, aku na dłużej starcza etc.
Awatar użytkownika
By analog3
#216019
jak szalec to na calego-liczy sie wydajnosc i jakosc-chcielibyscie i juz........
Awatar użytkownika
By mojzesz
#217784
Post pierwszy trochę uzupełniony.

Dodam tylko tak na boku... jak na dwóch ogniwach połączonych szeregowo zrobi się zwarcie to nie wybuchają tak od razu ;)
Awatar użytkownika
By PucH2
#218201
Niezły pajączek z tego wyszedł. Można świeżynki straszyć na forum by tyle kasy z oparami nie puszczały :P .
Fotki znikły więc tekst powyżej nieaktualny.


Ważne ze działa i są postępy.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2010, 22:47 przez PucH2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By mojzesz
#218203
na płytce jeszcze coś poza tym układem chyba jest, nawet po prawej tsopa widzę ;)
Za czas pewien będzie atakowane smd... wtedy już zmniejszy się to wszystko do wielkości monety.

PucH2 wspominałeś coś o body na vhv, a masz takie małe na 16340 a nie 18340? Takie małe zgrabne ;)
Awatar użytkownika
By analog3
#218207
mojzesz pisze:Post pierwszy trochę uzupełniony.

Dodam tylko tak na boku... jak na dwóch ogniwach połączonych szeregowo zrobi się zwarcie to nie wybuchają tak od razu ;)

iiii?????????????-co z tego wynika-jakies postepy????????
Awatar użytkownika
By mojzesz
#218216
analog3 pisze:
mojzesz pisze:Post pierwszy trochę uzupełniony.

Dodam tylko tak na boku... jak na dwóch ogniwach połączonych szeregowo zrobi się zwarcie to nie wybuchają tak od razu ;)

iiii?????????????-co z tego wynika-jakies postepy????????


W pierwszym poście dopisałem jaki jest stan pisania softu i fotki prototypu
Awatar użytkownika
By PucH2
#218217
mojzesz pisze:PucH2 wspominałeś coś o body na vhv, a masz takie małe na 16340 a nie 18340? Takie małe zgrabne

Proszę bardzo. Do twojej dyspozycji. Jak coś nie teges to dorobi się nowe głowice.
Obrazek
Body większe bo przygotowane na aku z zabezpieczeniami a te są o 0,5mm dłuższe. Wchodzą też 2 szt 18350 jak i jeden 18650
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2010, 22:26 przez PucH2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By DELL
#218218
To co tu zobaczyłem to jedna wielka jak to piszą młodzi ściema
Te zdjęcia przedstawiają nic
Jest tam jakaś elektronika montowana na układach dil a nie smd i wygląda to na zajęcia praktyczno-techniczne w szkole na poziomie technikum :mrgreen:
Awatar użytkownika
By mojzesz
#218224
kurcze DELL, nie będę testował na smd, pod ręką był jakiś układzik na stykowej to rozebrałem część i z niego korzystam.
Początkowo był LCD aby wszystkie dane było widać, później 4 ledy, teraz rgb na PWM i ciągłe testy i jakieś wstawki nowe.
Osobiście jak nie muszę to w smd nie robię, tak samo prototypy, na początku dip w stykowej, później dopiero smd.
Awatar użytkownika
By DELL
#218230
Jeżeli to nie ma być ściema to choć przedstaw schemat tego układu w początkowej wersji , nawet na elementach w obudowie dil a nie smd
I nie wrzucaj tu na forum nic nie znaczących fotek
Awatar użytkownika
By mojzesz
#218234
To zrobię tak, doprowadzę to teraz do stanu finalnego ale jeszcze w dipie, a jak będę projektował płytkę to wtedy wrzucę schemat.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
By DELL
#218237
mojzesz pisze:To zrobię tak, doprowadzę to teraz do stanu finalnego ale jeszcze w dipie, a jak będę projektował płytkę to wtedy wrzucę schemat.
pozdrawiam


Pozdrawiam Dell
Awatar użytkownika
By analog3
#218250
no ,prosze co fachowcy,to fachowcy-dogadali sie.........,ok ja tez czekam na wyniki-powodzenia
Awatar użytkownika
By mojzesz
#219230
No ładnie, już przymiarka była do smd, czy się zmieści itp. Niestety chciałem trochę zaoszczędzić i kupiłem atiiny 2313 (20pinów) i niestety tej cholery tam nie wcisnę z pcb, attiny 13 za mało pamięci, muszę teraz zapolować na attiny 25 i będzie pierwsza wersja już nie stacjonarna. W IHM miejsca wiele nie ma w głowicy, pcb będzie chyba i tak piętrowane albo pająk w silikonie.

Ale żeby nie było, że tylko się żalę to się pochwalę, w międzyczasie zrobiliśmy uniwersalną ładowarkę do Baterii litowo - wszystkich (z wyborem prądu ładowania 100mAh/500mAh i zasilaniem z USB) poniżej fotka:

Obrazek
By wapno
#221553
Witam.
Ja tam specjalnie się nie znam, ale;
analog3 pisze:W pierwszym poście dopisałem jaki jest stan pisania softu i fotki prototypu

W całym temacie widzę tylko dwie fotki(http://images38.fotosik.pl/343/d75e2113705a111fm.jpg i http://img94.imageshack.us/img94/3796/dsc6707j.th.jpg)
Co mam pozmieniać w ustawieniach by zobaczyć wszystkie inne?!
I jeszcze;
mojzesz pisze:-podnoszenie PWM przy spadku napięcia na ogniwach

Trochę siły mi brakuje, ale fotki zamieszczam poniżej.

?????????????????????????????????????????
Z góry dzięki za pomoc.:)
Awatar użytkownika
By mojzesz
#222008
Wapno, sorki że tak późno odpisuje ale: fotki wywaliłem, bo jak prawidłowo Dell zwrócił uwagę, nic sensownego poza kupą kabli na stykowej nie przedstawiają. A dodałem fotkę ostatnio zmontowanej uniwersalnej ładowarki do ogniw lit+

Problem mam teraz ze środowiskiem, przesiadłem się w 100% na Linuxa już na dwóch komputerach, z natury piszę w innym języku i trochę nie pomyślałem o AVR, w związku z tym ciągle projekt stoi ze względu na "problemy techniczne". Jakby ktoś znał jakieś najlepiej całe środowisko do avr na x64 to prosiłbym o info.

Do tego mam mały dylemat czy kupić attiny25 (w Gdańsku nie ma) czy starać się walczyć w ASM na attiny13.
Soft był testowany już w prototypie "stacjonarnym" (fajnie działa), teraz aby bo wcisnąć do głowicy w IHM trzeba trochę pokombinować, attiny2313 odpada - jednak przeliczyłem się co do miejsca w środku (o czym pisałem 2 posty wyżej).
Awatar użytkownika
By ubs
#222018
Ja to skwituje krotko, staraj sie bo jak w styczniu wroce ma byc gotowy MOD, inaczej za brode wytargam :lol: masz dluzsza ode mnie :)

Mowilem Ci ze rajcuje mnie takie cos, bede obserwowal postepy, w pracy neta mam, 24h/7 dni w tyg :D
Awatar użytkownika
By mojzesz
#222020
UBS broda skrócona, niedługo pewnie znów na IRC-u się spotkamy ;)
Awatar użytkownika
By ubs
#222022
Of course :)

I bede sie dopytywal nad ranem o postepy :D
Awatar użytkownika
By PucH2
#222038
Chyba jednak dwie wersje pozostaje ci zrobić. Rozbudowana w opcje na attiny25 i uboga acz działająca na attiny13.
Awatar użytkownika
By ubs
#222045
Jak rozmawialem z Mojzeszem to mialo byc w IHM/WLC ale jak bedzie wieksza potrzebna przestrzen, zaden problem - mam jeszcze Blue-Boxa lennina :lol:
Awatar użytkownika
By PucH2
#222053
ubs pisze:ale jak bedzie wieksza potrzebna przestrzen, zaden problem - mam jeszcze Blue-Boxa lennina


Wersja normalna potrzebuje dużo przestrzeni i chyba już nawet teraz jest dostępna po testach. Walka jest o SMD wersje by się zmieściło w IHM. A tu już wielkość mikro kontrolera gra rolę (Części są w 2 wersjach. Standartowej i SMD).
Awatar użytkownika
By ubs
#222055
Lapiesz za slowa :)
Mam IHM-a i zauwazylem, ze lepiej mi sie pali na batce pena TR-108 niz na nim ten sam atomizer.
Jak rozmwialem z Mojzeszem to mowilem mu zeby cos wymyslil, ma pomysla, ale teraz wiem ze musi miec czas na zmiejszenie i opracowanie ukladu.
Takie dogadywanie wedlug mnie mija sie z celem, jak bedzie chcial to udostepni koncowy schemat i uklad co zrobi, albo rzuci cene za ile to wykona - ja mu zaplace za taki uklad, bo sam nie zrobie.
Awatar użytkownika
By PucH2
#222056
W tym co napisałem nie ma nic osobistego. Forum jest ogólnopolskie i nie każdy wie że te same części elektroniczne występują w różnych gabarytowo rozmiarach. Tak samo jak nie każdy wie że dymek i smaczek zależy od temperatury odparowywania liqidu. Te dwie rzeczy niekoniecznie idą w parze. Jakie różnice w oddawaniu na tym samym sprzęcie tego samego smaku przy różnych napięciach to starym wygom nie trzeba pisać.
Mod Mojżesza pozwoli palić bezdymnie jak i z olbrzymimi kłębami pary a co chyba najważniejsze to cieszyć się smakiem do końca żywota atomka czy kartomizera.
Mi to marzy się by w nim za pomocą usb można było wgrywać odpowiednie programy już przygotowane do atomizera i liqidu palonego (taki atomat :) ) A mod sam zmieniałby napięcie w miarę zużywania się sprzętu. Lenistwo matką wynalazków. A pomarzyć zawsze można :mrgreen:

Podobny regulator leży gdzieś u mnie w szufladzie. Gabarytowo to wielkość batki 18650. Jak się nie umie programować to mniejszego nie dało rady zrobić. Dlatego temu projektowi kibicuje szczególnie bo gra warta świeczki. Nie tylko egonami człek żyje.
Awatar użytkownika
By mojzesz
#222057
Co do smd, attiny2313 jest w smd ale ma 20 nóżek ułożonych w dwóch rzędach, niestety tyle tam nie wcisnę. Opcji innej jak smd ni cholery nie ma, chcąc to wcisnąć do IHM nawet LED RGB musi być w smd.

Wersje super małą można na czymś malutkim zrobić, wyszła niedawno nowa attinka 4 i 10 chyba.
Sam PWM wtedy może zając mało miejsca, chyba nawet tyle co eGonie. na jedno ogniwo to będzie attiny4, mosfet i jakiś kondensator aby przy paleniu uC nie szalał.

Opcja z trzema przyciskami tez jest łatwiejsza do zrealizowania - i programowo i sprzętowo.
Ale ja się uparłem i ma być z jednym przyciskiem i koniec.

A to co Puch2 na temat temperatury piszę to prawda, sam mam IHM, fajke na 18350 i niby ogniwa mają mocniejsze od eGo, niby prąd większy, bo nie szatkowany a pali się gorzej jak na eGo. A do tego batka szybciej pada.

Teraz wylicytowałem atomki do kolekcji (801 i 510hv), będzie na czym testować.
Dobra mykam do roboty. pozdrawiam
By Opit
#224369
Witam.
Jakieś postępy w pracach nad MOD'em?
Nie ukrywam, że jestem poważnie zainteresowany modem z regulowanym napięciem i dobrą wydajnością prądową.
Sam zrobiłem kiedyś coś podobnego na bazie regulowanego stabilizatora napięcia o wydajności prądowej 5A, ale jest to rozwiązanie stacjonarne, a potrzebuję coś mobilnego.
Jestem jednym z głównych dystrybutorów elektronicznych papierosów w Irlandii (mam również wielu klientów z USA, UK, Francji, Grecji, Włoch itd.) więc również mogę pomóc w sprzedaży w większych ilościach jeśli będzie chciał.
Awatar użytkownika
By mojzesz
#224373
Postęp jakiś jest, kod napisany, potestowane "nawigowanie", podzespoły są wszystkie jak najmniejsze już kupione / wylutowane ale to ciągle za dużo miejsca zajmuje.
IHM od Darka nie jest zbytnio dostosowany do dokładania czegokolwiek w środek niestety, PCB nie wejdzie, po świętach może uda się wcisnąć na pająka. Trochę mi ta głowica nerwów popsuła.
W pierwszy weekend po świętach postaram się zapakować to do środka, czy to na pająka czy to na PCB, mod leży a HV palić się chcę... póki co LR daje jako tako podobny efekt.
Awatar użytkownika
By PucH2
#224374
mojzesz cały czas ci mówię byś wziął IHM ode mnie. Jak coś to tokarz dorobi nową głowicę dostosowaną do twych potrzeb. I tak w te głowiczki co są już zrobione idzie czołg zapakować. Nie widzę problemów byś z całością wyszedł na rynek międzynarodowy. No i wszystko masz na miejscu.
Awatar użytkownika
By mojzesz
#264988
Pierwszy post został uaktualniony, mod już dziś będzie działał.
Awatar użytkownika
By analog3
#265002
mojzesz pisze:Pierwszy post został uaktualniony, mod już dziś będzie działał.

Trzymam kciuki-powodzenia.No i nareszcie sie ruszylo w temacie ,w polaczeniu z "Atomizer typu GENISIS made in Poland"-moze powstac cos na miare naszych czasow i co najwazniesze POLSKIEGO-pozdrawiam
Awatar użytkownika
By ZbyneK
#265016
mojzesz pisze:Pierwszy post został uaktualniony, mod już dziś będzie działał.

Masz już jakąś orientację w jakiej postaci będzie można to u Ciebie kupić :?:
Kupi się elektronikę, czy będziesz do tego strugał jakieś body :?:
Awatar użytkownika
By mojzesz
#265033
Na początku to muszę wszystko przetestować. Zapowiada się bardzo miło, niektóre atomki/kartomki dostają nowego życia jak im się trochę voltarzu dołoży. Chmurka konkret.

Co do sprzedaży, jeżeli byłaby pewna ilość chętnych to dedykowane body, albo inne znane mi. Trochę jest zabawy aby to wszystko ulokować w środku. Cena niższa wyjdzie jak proVari.

[EDIT]
Mała przerwa w testach, muszę zrobić b. słaby płyn bo kurde słabo mi się robi, sprzęt działa ok.
Awatar użytkownika
By analog3
#265070
Moj IHM ,juz nie moze sie doczekac tuninngu
Awatar użytkownika
By utak3r
#265077
Fajnie wyszło, brawo za upchnięcie :)
By Piotr11
#265117
mojzesz pisze:Mała przerwa w testach, muszę zrobić b. słaby płyn bo kurde słabo mi się robi, sprzęt działa ok.

Oj! tylko tego brakuje żeby nam się wynalazca pochorował *SMOKEKING*
Podobno czarna herbata pomaga. Nie przesadzaj z płynami i wracaj szybko :)
Awatar użytkownika
By mojzesz
#265123
Mała awaria się wdała, cholera znów mój błąd. Przy podwójnym ogniwie widać są spore zakłócenia i układ się resetował ale...
okazało się, że pin resetu mnie prześladuje przez cały projekt, został w powietrzu no i przy zakłóceniach, bo to w końcu stromy PWM mikrokontroler świrował.

Trzeba pamiętać, że jest to pierwsza wersja na tak małej powierzchni, testy były na stykowej lub innym pająku.

Ale co mi się podoba, ustawiam napięcie, jak jest za mało a chcę kopa to podnoszę, jak już czuję, że liquid się przypala albo jakiś inny bober to obniżam.

[edit]

No i jest jednak problem, przy kartomizerach i atomizerach poniżej 3ohm zakłócenia są tak duże, że sprzęt nie działa (samoczynny reset).
Problem występuje dokładnie przy big katomizerach i atomkach LR. Reszta póki co śmiga super. Sprawdzane na:
-510 peleon
-510 King
-510 TW
-801 (nie znam producenta)
-510 HV (HV-EM5)
-901 VHV
-510 E2*
-karomizer colins (ten śmieszny miękki z gwintem 510)

Jutro tranzystor dostanie jakąś osłonkę jak się zmieści. Drugi mały problem to prąd w stanie spoczynku - 4mA.

Wszystko jest złożone w IHM w niezmienianej głowicy, i własnie palone na ce2 (fajny ciepły dymek)

*ciekawostka, bo kartomek działa już fajnie przy 27% mocy dwóch ogniw - to się nazywa oszczędzanie baterii ;)
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 26 lut 2011, 19:36 przez mojzesz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By utak3r
#265176
mojzesz pisze:Drugi mały problem to prąd w stanie spoczynku - 4mA.


Nieźle. A jaki uC masz tam?
Awatar użytkownika
By Kaazz
#265178
Gratulacje mojzesz :D
To czekamy na dalsze testy :evil: i przede wszystkim wycenę :mrgreen:
Awatar użytkownika
By mojzesz
#265179
utak3r pisze:
mojzesz pisze:Drugi mały problem to prąd w stanie spoczynku - 4mA.


Nieźle. A jaki uC masz tam?


ATtiny 45.
Stabilizator trochę zbiera, ale parametry ma idealne, 3.3 V stoi jak ch... a poniżej spada 1:1 czyli wejście 2.7 to i wyjście praktycznie też 2.7.

Co do wyceny, spokojnie, chcę popalić i sprawdzić aby shitu w obieg nie wprowadzać, póki co modyfikujemy, sprawdzamy.

Od razu nadmienię, że lutowaniem zajmuje się mój znajomy, który cały układ lutował transformatorówką na zwykłym grocie. Ja tu zajmuję się programowaniem i tworzeniem problemów ;) A teraz sobie bucham ce2 na 25% (super smaczek wtedy jest) i popijam drinkiem ;)
Awatar użytkownika
By utak3r
#265190
mojzesz pisze:ATtiny 45.

Aaa... no to nie pomogę, ja tylko w microchipach i armach siedzę. W każdym razie spróbuj go wprowadzić w stan uśpienia i np. co ileś tam milisekund sprawdzaj, czy nie został naciśnięty przycisk. O ile oczywiście już tak nie robisz :)
Aegis Max 100W

Witam, jestem tu ponieważ potrzebuje Waszej pomocy[…]

Drut/grzałki prebuilt

Hej hej Niedawno przerzuciłem się z poda na RTA (Z[…]

Hejka wcześniej 3 lata miałam sticka , a od miesią[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.