EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
By jaceka
#301668
No to stało się. Po 694 dniach e-palenia zrobiłem sobie badania lekarskie. Okazała się, że wzrok mam słabszy i muszę zacząć nosić okulary oraz słuch mam trochę gorszy. Czy to może być wina e-papierosa???

Hi hi No dobra żartuje z tym pytaniem.

Badania robiłem całkiem serio. I co? Od bardzo dawna nie miałem tak dobrych wyników. Cukier w normie, cholesterol też. Ciśnienie idealne, Ob, badanie krwi i takie tam też idealne jak na mój wiek. Tak stwierdził lekarz.
Zrobiłem też laryngologa, neurologa, okulistę i prześwietlenie klatki piersiowej. Gdyby nie te oczy to normalnie okaz zdrowia. Sam nie wierzyłem ,że jest aż tak dobrze.
Waga trochę kiepska ale tak to już jest, kiedy rzuci się palenie tytoniu. Oczywiście tryb prowadzonego życia też ma tu znaczenie, ale brak tego całego syfu z tytoniu zapewne w większej mierze ;-) ;-)

edit:
no dobra i zero alkoholu.
Ostatnio zmieniony 02 cze 2011, 22:00 przez jaceka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By E-JACK
#301674
jaceka pisze: ...Okazała się, że wzrok mam słabszy i muszę zacząć nosić okulary oraz słuch mam trochę gorszy....


To normalne. Wzrok popsułeś od ciągłego ślęczenia przed kompem i czytania forum, a słuch, bo pewnie kobieta w domu krzyczy na Ciebie, żebyś oderwał się wreszcie od tego komputera i e-fajka.

A tak poza tym, to gratulacje ;)
By jaceka
#301676
E-JACK pisze:
jaceka pisze: ...Okazała się, że wzrok mam słabszy i muszę zacząć nosić okulary oraz słuch mam trochę gorszy....


To normalne. Wzrok popsułeś od ciągłego ślęczenia przed kompem i czytania forum, a słuch, bo pewnie kobieta w domu krzyczy na Ciebie, żebyś oderwał się wreszcie od tego komputera i e-fajka.

A tak poza tym, to gratulacje ;)
:lol: :lol: tak, to prawda e-jacku. Skąd Ty to wiedziałeś? Przyznaj się :lol: :lol:
Awatar użytkownika
By lesmie
#301677
jaceka pisze:No to stało się. Po 694 dniach e-palenia zrobiłem sobie badania lekarskie. Okazała się, że wzrok mam słabszy i muszę zacząć nosić okulary oraz słuch mam trochę gorszy. Czy to może być wina e-papierosa???

Hi hi No dobra żartuje z tym pytaniem.

Badania robiłem całkiem serio. I co? Od bardzo dawna nie miałem tak dobrych wyników. Cukier w normie, cholesterol też. Ciśnienie idealne, Ob, badanie krwi i takie tam też idealne jak na mój wiek. Tak stwierdził lekarz.
Zrobiłem też laryngologa, neurologa, okulistę i prześwietlenie klatki piersiowej. Gdyby nie te oczy to normalnie okaz zdrowia. Sam nie wierzyłem ,że jest aż tak dobrze.
Waga trochę kiepska ale tak to już jest, kiedy rzuci się palenie tytoniu. Oczywiście tryb prowadzonego życia też ma tu znaczenie, ale brak tego całego syfu z tytoniu zapewne w większej mierze ;-) ;-)

edit:
no dobra i zero alkoholu.


A spirometrię robiłeś ?

Ja też niedawno robiłem badania okresowe i wszystko wyszło ok.

Spirometria wyszła mi średnio o 10% lepsza od normy, o czym pisałem już gdzieś w tym wątku:

http://www.e-papierosy-forum.pl/viewtopic. ... a+okresowe


lesmie pisze:Po 3 latach e-palenia (paliłem analogi 35 lat) też nie pamietam kiedy byłem w tak dobrej formie fizycznej.
Niedawno robiłem badania okresowe i wyszło mi coś takiego, nie bardzo wiem o co tu chodzi.


Parametry spirometryczne.....Jednostka......Wartość.......W.N. x)........% W.N.

........FVCEX................................1..................4.22..............4.07............103.6
........FEV1..................................1..................3.64..............3.28............110.9
........FEV1/FVCEX.......................%.................86.3..............80.6............107.1

........PEF...................................1/s................9.56..............8.31............115.1
........MEF75...............................1/s................9.12..............7.28............125.6
........MEF50...............................1/s................3.35..............4.45............142.8
........MEF25...............................1/s................1.94..............1.72............113.0

x) W.N. - Wartości należne wyliczone wg wzorów zalecanych przez ECCS.
By jaceka
#301685
Tomasz: Skąd do licha wytrzasnąłeś moje zdjęcie? Mogłeś uprzedzić! nos bym upudrował/przypudrował . :lol: :lol:

Mareckimt pisze:Padło sakramentalne: "Pali pan?"
Bo w moją stronę padło przy okazji badania. Stwierdziłem odpowiadając pani doktor, że odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. I zaczęło się... :mrgreen:
- Jak to nie jest prosta?
- Tak to, że nie palę, a inhaluję nikotynę.
W oczach pani doktor pospolity karp...
- Nie rozumiem - rzekła.
Wytłumaczyłem, że używam e-papierosa, cieszę się w dalszym ciągu wchłanianiem nikotyny pozbawionej otoczki tych wszelkich dodatków, które tradycyjnie jej towarzyszą w przypadku palenia papierosów.
- Ale pan wchłania truciznę! - rzekła niewiasta.
- To co mam zrobić, wrócić do zwykłego palenia?
- Rzucić to!
- Nie potrafię, a poza tym to dość drogie urządzenie i rzucać nie mam zamiaru.
Chyba przegiąłem, bo był koniec dyskusji. Niewiasta pierwszy raz chyba słyszała o e-papierosie. Stwierdziła tylko, że płuca mam faktycznie "nie palacza", bo cichutko w nich.
Spirometria też była, miechy sprawne :D

Mareckimt byłem w lepszej sytuacji. Pani wiedziała co to e-papierosy. Trochę pogadaliśmy na ten temat. Pytała skąd prawie dwa lata temu wiedziałem, że takie coś istnieje! Opowiedziałem jej historię swojego życia :lol: :lol:
Awatar użytkownika
By mambo
#326267
Czy ktoś robił badanie Gamma GT?

Mam dość mocno podwyższony wynik i bardzo chciałabym, żeby ktoś autorytatywnie stwierdził, że e-p nie mają z tym nic wspólnego.
Pozostałe badania z wątroby (ALAT ASPAT Bilirubina) są OK.
Awatar użytkownika
By gentillo
#326452
Kurcze nie do końca pamiętam który, ale jeden z wyników prób wątrobowych wychodzi mi ostatnio podwyższony a reszta w normie. Nie jestem pewien na 100% ale właśnie chyba ten GT. Wyniki mam w kartotece u lekarza. Ale mój konował stwierdził, że nic strasznego się nie dzieje. Co ciekawe on sam wapuje. Analogi zresztą też jara:)
Awatar użytkownika
By patrztu
#326487
mambo pisze:Czy ktoś robił badanie Gamma GT?

Mam dość mocno podwyższony wynik i bardzo chciałabym, żeby ktoś autorytatywnie stwierdził, że e-p nie mają z tym nic wspólnego.
Pozostałe badania z wątroby (ALAT ASPAT Bilirubina) są OK.


Autorytatywnie jest ciężko bez wywiadu. W przypadku gammy GT można tylko PRÓBOWAĆ wykluczyć związek z e-paleniem.
Podwyższona wartość może być spowodowana kilkoma czynnikami: niektóre leki (u mnie diuretyki przyjmowane na nadciśnienie powodują wynik lekko powyżej normy, nie wiem jak się sprawa ma w przypadku antykoncepcji - badania enzymów zleca się przy stałym przyjmowaniu, ale za diabła nie pamiętam czy pigułki mogą powodować wzrost tego konkretnego enzymu), kamica nerkowa również może mieć związek, kamicą dróg żółciowych - Gamma GT nie jest swoista dla wątroby (w sensie występuje tu i ówdzie - również w nerkach, chociaż w badaniu krwi większość GGTP pochodzi z wątroby).

Reasumując: żeby wykluczyć związek z EP trzeba po pierwsze zebrać dokładny wywiad, po kolejne - przeprowadzić badanie fizykalne, również diagnostyka obrazowa może być pomocna (usg wątroby i dróg żółciowych w celu wykluczenia kamicy) - a to wszystko na żywo - u lekarza.
By wapno
#326719
No nie żebym się czepiał...
jaceka pisze:no dobra i zero alkoholu.

glikol propylenowy (baza) to alkohol w czystej postaci :mrgreen:

Choć nie robiłem jeszcze szczegółowych badań, po ponad roku e-palenia czuję się zdecydowanie lepiej. :D
Jestem bardziej "wydolny" nie tylko kondycyjnie ;)

ps.
37 lat palenia w porywach 40 szt. dziennie.
Ale to już za mną :D *CZAJNICZEK*
By maniak
#366926
Ja mam za sobą badania okresowe (dzisiaj zrobione). Poprzednie miałem chyba w 2007 jeszcze jak paliłem analogi. Lekarz mnie pytał czy zacząłem coś trenować - odpowiedziałem tylko, że nie, ale od jakichś 2 i pół roku nie palę (na e-p przeszedłem w sierpniu 2009). I tyle. Ciśnienie, krew i inne pierdołki mam idealnie w normie.
By jaceka
#366931
maniak pisze:Ja mam za sobą badania okresowe (dzisiaj zrobione). Poprzednie miałem chyba w 2007 jeszcze jak paliłem analogi. Lekarz mnie pytał czy zacząłem coś trenować - odpowiedziałem tylko, że nie, ale od jakichś 2 i pół roku nie palę. I tyle. Ciśnienie, krew i inne pierdołki mam idealnie w normie.
Jak to nie trenujesz? a podnoszenie reki co chwila?
Analogi odstawione to i wyniki są dobre.
Awatar użytkownika
By uziq
#369194
----------------------

Glukoza w surowicy 74mg/dl Norma 82-115



---

Wapń całkowity 8,3mg/d1 Norma 8,1-10,4

---

Żelazo 93,8 ug/dl Norma 53-167

---

Sód 135,7 mmo1/1 Norma 135-145

---

Potas 4,33 mmo1/1 Norma 3,5-5,3




---

ROZMAZ

Segmenty 47 Norma 47-50
Eozynofile 7 Norma 1-5
Limfocyty 43 Norma 20-45
Monocyty 3 Norma 3-8


---

MORFOLOGIA

Krwinki białe WBC - 5,3 Norma 4,0-10,0
Krwinki czerwone RBC - 5,39 Norma 4,50-5,50
Hemoglobina HGB - 15,6 Norma 14,0-18,0
Hmatokryt HCT - 46,9 Norma 40,0-54,0

Wskaźniki czeronokrwinkowe

MCV 87 Norma 80,0-97,0
MCHC 33,4 Norma 31,8-36,0
MCH 29,0 Norma 27,0-34,0
RDW 11,7 Norma 11,6-14,8

Płytki krwi

PLT 237 Norma 142,0-424,0
MPV 8,3 Norma 7,5-12,0



E-PALĘ od marca - badania w porządku, tylko Glukoza mnie nieco niepokoi, ale jest ok, zdrowy i cały ;)
Awatar użytkownika
By miras
#369903
Ja tam badań jeszcze nie robiłem, bo dopiero niedawno odstawiłem papierosy na rzecz e-papierosa, ale miło jest mi czytać, że są potwierdzone badania, że faktycznie e-palenie pozwala na regenerację zdrowia! Niestety różne, dziwne rzeczy czyta się o tym glikolu.. No ale tak na zdrowy rozum, to on nie może być przecież szkodliwy skoro używa się go do produkcji leków i w produktach spożywczych!
By jaceka
#369936
miras pisze:Ja tam badań jeszcze nie robiłem, bo dopiero niedawno odstawiłem papierosy na rzecz e-papierosa, ale miło jest mi czytać, że są potwierdzone badania, że faktycznie e-palenie pozwala na regenerację zdrowia! Niestety różne, dziwne rzeczy czyta się o tym glikolu.. No ale tak na zdrowy rozum, to on nie może być przecież szkodliwy skoro używa się go do produkcji leków i w produktach spożywczych!
W tych durnych przekazach nie chodzi o rozum a o emocje. pismaki piszą o glikolu a nawet nie wiedzą, że jest glikol do celów przemysłowych jak i spożywczych.
Awatar użytkownika
By gentillo
#372955
Niestety, ale są takie osoby. I było już kilka osób które musiały zrezygnować z wapowania właśnie z powodu gorszego samopoczucia. W moim wypadku ewidentnie organizmowi przeszkadza glikol propylenowy. Po przejściu na płyny oparte na glicerynie jest lepiej, ale nie rewelacyjnie. Co ciekawe, wyniki badań w normie.
Awatar użytkownika
By Amix
#380370
Wczoraj byłem z wynikami u swojego lekarza rodzinnego i wyszedłem z gabinetu zadowolony :) . Cholesterol, cukier i inne wyniki w normie :). Lekarz jest z e-papierosami za pan brat i zdecydowanie popiera e-palenie :). Sam nie pali, ale porozmawialiśmy na ten temat i mówił, że ma palaczy w domu i nakłonił ich na e-papierosy :)
By Grzelu
#384286
Ostatnio robiłem badania i... wyszło, że mam białych krwinek ponad normę. Reszta idealnie w dopuszczalnej średniej. Wygląda, że e-p nie odbijają się na zdrowiu. Przynajmniej w zakresie przeprowadzonych badań.
By TomekZ1
#525293
Jestem dopiero początkującym e-palaczem ale pierwszego dnia po przesiadce (paliłem 12-15 szt. dziennie analogów a w soboty i niedziele paliłem fajkę zaciągając się od czasu do czasu) zrobiłem sobie wszystkie możliwe badania. Postanowiłem robic powtórki badań co 2 miesiące (kumpel jest lekarzem więc ze skierowaniami i fachową analizą nie ma problemu) przez rok. Będę Was informował o wynikach, sam jestem ciekawy jak to będzie wyglądało.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By kotoj
#525318
TomekZ1 pisze:Jestem dopiero początkującym e-palaczem ale pierwszego dnia po przesiadce (paliłem 12-15 szt. dziennie analogów a w soboty i niedziele paliłem fajkę zaciągając się od czasu do czasu) zrobiłem sobie wszystkie możliwe badania. Postanowiłem robic powtórki badań co 2 miesiące (kumpel jest lekarzem więc ze skierowaniami i fachową analizą nie ma problemu) przez rok. Będę Was informował o wynikach, sam jestem ciekawy jak to będzie wyglądało.
Pozdrawiam


Ile lat paliłeś? To też jest ważne.
Awatar użytkownika
By Gres
#525326
@giantx po co to pisałeś, myślałem że uda mi się te syropki sprzedać ;)

a tak na poważnie ...

Również zauważyłem że mój organizm nie znosi glikolu propylenowego. Dostaje silnych reakcji alergicznych oraz mam kiepskie samopoczucie. Oczywiście płyny oparte glicerynie nie wywołują u mnie żadnych zmian, mój lekarz również mi polecał palenie epapierosów. Niestety nie można pisać że epapierosy nie szkodzą (pomijam kwestię nikotyny nawet), to indywidualna kwestia. Są osoby które mają zmiany alergiczne po mleku które im szkodzi. Wszystko to warto sprawdzić i badać się regularnie.

Co do zmian po rzuceniu analogów, miałem sporo podejść do epapierosów, parę razy wracam do analogów ale podczas palenia ep moja sprawność fizyczna zdecydowanie rosła. Płuca działały zdecydowanie lepiej, mogłem biegać lub pokonywać spore trasy rowerem bez zadyszki.

Zdecydowanie polecam ep tylko z kwestią że należy podchodzić do tego indywidualnie.
Awatar użytkownika
By dzaman
#525334
temat został nie usuniety poniewaz badania wypadły dobrze -gdyby badania wypadły gorzej niz przed to przypuszczam ze temat bylby juz w koszu -dlaczego tak sie dzieje na tym forum?

mi ostatnio grono znajomych co pali epapierochy żali sie na ból krtani niewiem czy tez tak macie
By TomekZ1
#525346
kotoj pisze:
TomekZ1 pisze:Jestem dopiero początkującym e-palaczem ale pierwszego dnia po przesiadce (paliłem 12-15 szt. dziennie analogów a w soboty i niedziele paliłem fajkę zaciągając się od czasu do czasu) zrobiłem sobie wszystkie możliwe badania. Postanowiłem robic powtórki badań co 2 miesiące (kumpel jest lekarzem więc ze skierowaniami i fachową analizą nie ma problemu) przez rok. Będę Was informował o wynikach, sam jestem ciekawy jak to będzie wyglądało.
Pozdrawiam


Ile lat paliłeś? To też jest ważne.


Dokładnie 21 lat
Awatar użytkownika
By Gres
#525348
dzaman pisze:temat został nie usuniety poniewaz badania wypadły dobrze -gdyby badania wypadły gorzej niz przed to przypuszczam ze temat bylby juz w koszu -dlaczego tak sie dzieje na tym forum?

mi ostatnio grono znajomych co pali epapierochy żali sie na ból krtani niewiem czy tez tak macie


Może dlatego że pół badań o epapierosach sponsorują firmy związane z rynkiem tytoniowym :)
Awatar użytkownika
By uziq
#572879
lesmie pisze:
jaceka pisze:No to stało się. Po 694 dniach e-palenia zrobiłem sobie badania lekarskie. Okazała się, że wzrok mam słabszy i muszę zacząć nosić okulary oraz słuch mam trochę gorszy. Czy to może być wina e-papierosa???

Hi hi No dobra żartuje z tym pytaniem.

Badania robiłem całkiem serio. I co? Od bardzo dawna nie miałem tak dobrych wyników. Cukier w normie, cholesterol też. Ciśnienie idealne, Ob, badanie krwi i takie tam też idealne jak na mój wiek. Tak stwierdził lekarz.
Zrobiłem też laryngologa, neurologa, okulistę i prześwietlenie klatki piersiowej. Gdyby nie te oczy to normalnie okaz zdrowia. Sam nie wierzyłem ,że jest aż tak dobrze.
Waga trochę kiepska ale tak to już jest, kiedy rzuci się palenie tytoniu. Oczywiście tryb prowadzonego życia też ma tu znaczenie, ale brak tego całego syfu z tytoniu zapewne w większej mierze ;-) ;-)

edit:
no dobra i zero alkoholu.


A spirometrię robiłeś ?

Ja też niedawno robiłem badania okresowe i wszystko wyszło ok.

Spirometria wyszła mi średnio o 10% lepsza od normy, o czym pisałem już gdzieś w tym wątku:

viewtopic. ... a+okresowe


lesmie pisze:Po 3 latach e-palenia (paliłem analogi 35 lat) też nie pamietam kiedy byłem w tak dobrej formie fizycznej.
Niedawno robiłem badania okresowe i wyszło mi coś takiego, nie bardzo wiem o co tu chodzi.


Parametry spirometryczne.....Jednostka......Wartość.......W.N. x)........% W.N.

........FVCEX................................1..................4.22..............4.07............103.6
........FEV1..................................1..................3.64..............3.28............110.9
........FEV1/FVCEX.......................%.................86.3..............80.6............107.1

........PEF...................................1/s................9.56..............8.31............115.1
........MEF75...............................1/s................9.12..............7.28............125.6
........MEF50...............................1/s................3.35..............4.45............142.8
........MEF25...............................1/s................1.94..............1.72............113.0

x) W.N. - Wartości należne wyliczone wg wzorów zalecanych przez ECCS.



a o to moje wyniki - nieco gorsze - choć wyzyte mam u pulmonologa 15 grudnia. Moze ktoś kto miał badanie moglby skomentowac?


........FVCEX.........................................................................................90
........FEV1...........................................................................................101
........FEV1/FVCEX.................................................................................90

........PEF.............................................................................................92
........MEF75.........................................................................................90
........MEF50.........................................................................................77
........MEF25.........................................................................................46

Około dwa tygodnie temu zrobiłem dwa liquidy z aro[…]

Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

https://i.ibb.co/Q6VVz26/freemax-gal[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.